مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

بسم الله
نوشته های رامین مددلو. اهل شهر خوی
فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام/ دانشجوی دکتری دانشگاه مفید قم رشته علوم سیاسی/ پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه
بایگانی
آخرین نظرات
شنبه, ۱۵ فروردين ۱۳۹۴، ۰۶:۲۶ ب.ظ

گلی به جمال حریت امثال "یغما گلرویی"ها

نکته:

اینکه به جای نوشتن نقل قول می کنم، آنهم از فردی چون یغما گلرویی، فقط به خاطر یک تهمت است، تهمتی که با واژه دلواپسی بر سرمان خراب می شود و دوستان تهمت زننده به جای استدلال تنها طعن و کنایه بارمان می کنند. 

گفتم حال که صدای دردمندان این مملکت به گوش دوستان ناآشناست، شاید دیگر صداها بر به خواب زدگی شان تلنگری باشد. شاید.


"لایک کردن عکسی آپلود نشده" 

نوشته: یغما گلرویی


تحریم بد است، اَختگیِ اجتماعی و سیاسی و حتا فرهنگی با خود میاورد. به قول لورکای بزرگ "جهانِ گرسنه قادر به اندیشیدن نخواهد بود". 

در این حرفی نیست که اتمام - یا کم شدن- تحریم ها به خودی خود اتفاق مبارکی ست اما نه تا وقتی نمی دانیم به چه قیمتی طرف دیگر را راضی به برداشتنشان کرده ایم اما کاری به کارِ این حرف ها نداریم. 

یکی از توانایی های عجیبِ ما ایرانی جماعت همانا هوا کردنِ یک شبه ی فیل آن هم از نوع اسطوره نشانش است. 

نمونه اش همین هوراکشیِ چشم بسته برای آقای ظریف و توافقی که نه از متنش باخبریم نه اصلن می دانیم به چه چیزی متعهدمان می کند. پس علی‌الحساب سوت بلبلی و کفِ مرتب می زنیم برای وزیری که نمی دانیم شاخ دیو را شکسته یا از او شاخ خورده است. 

همین که بنا به وظیفه و پست وزارتی که حقوقش را می گیرد چند، یا گیرم چندین جلسه با وزرای فرنگی همسنگِ خود گذاشته برای رسیدم به این توافق باعث می شود "اسطوره" صدایش بزنیم و برایمان هم اهمیتی ندارد که تضمین های پانزده و بیست و پنج ساله ای که داده چیست. پس لایک می کنیم این عکس هنوز آپلود نشده را با شعارِ زنده باد بادی که بوی نان با خود بیاورد. 

عده ای هم عکس جناب ظریف را در دو لته کنار دکتر مصدق گذاشته اند بدون توجه به این که هیچ ربطی بین این دو نفر نیست. مصدق حق ملی شدن صنعت نفت ما را از دهان گرگِ پیرِ امپراتوری انگلیس بیرون کشید و این فرق دارد با توافق سر چیزی که از نوع صلح آمیزش به کسی مربوط نیست آن هم در سمتی از زمین که از هند و پاکستان گرفته تا اسراییلش به نوع مخرب آن مسلحند و باید به طور کلی از جهان برچیده شود... 

ولی گرسنگی این حرف‌ها سرش نمی‌شود. پس به رسم شب‌ِ پیروزیِ تیم ملی فوتبالمان بر تیمِ بورکینافاسو، جشن می گیریم توافقی را که ممکن است باختِِ شش هیچ بوده و ترکمن‌چای دیگری در بین برگ هایش خفته باشد. 

اول بخوانیم بعد امضا کنیم. اول ببینیم بعد لایک کنیم. 

نظرات  (۳)

خوب گفتی که شکم گرسنه انرژی اتمی نمی شناسد. اما چرا در سایه عدل اسلامی این همه گرسنه؟ مگر نه این است که سالهای سال از شکم این مردم گرسنه زدیم و در سراب ساخت حداقل یک بمب هسته ای هزارها میلیارد دلار به جیب عبدالغدیرخان و کیم جونگ ایل و پوتین و بقیه دلالها ریختیم؟ به این اضافه کنید ضرر و زیانی که در این سالها از تحریم بر دوش ملت گرسنه افتاد و منافع کلانی که به جیب دلالان تحریم ریخته شد. همه این خاصه خرجیها از جیب ملتی گرسنه تنها برای حفظ نظامی که هرروز فاصله اش را از مردم بیشتر می کند.

آیا بهتر نبود مسئولین نظام بجای آنکه گوشهایشان را برای تهدیدهای بیگانگان تیز کنند، خواست های مدنی مردم خود را می شنیدند؟ آیا بهتر نبود بجای ریختن پول و سرمایه ملت به جیب خارجیها، و دلالان تحریم، به رفاه و آسایش ملت خود می پرداختند؟ که در آن صورت حمایت مردمی از نظام از هر بمبی کارامدتر بود و حفظ نظام در گرو سراب ساخت بمب هسته ای نبود. امروز هم دیر نشده، این مردم صبورتر و بخشنده تر از آنند که این مظالم را به خاطر بسپارند. کافی است حکومت رفتار خود را کمی اصلاح کند، مردم را ببیند، و رفاه و آسایش آنان را در اولویت قرار دهد و به حقوق مسلم شهروندی آنان اندکی بها دهد.

بر نتانیاهو و شیوخ عرب که این قرارداد را ننگین می خوانند، نمی توان خرده گرفت. آنان از انزوای ایران و فقر ایرانی خوشنودند. اما از کسانی که همیشه از زبان ملت ایران سخن می گویند بعید است که از رنجی که این مردم درطول این سالها بردند بی خبر باشند و مهر نادانی و شکم پرستی بر پیشانی آنان بزنند. به میان مردم بروید، رنجهای آنها را ببینید و بشنوید. اینک که مردم به یک بیانیه دل خوش کرده اند تا گرهی از کار آنان باز کند، بجای آنکه آیه یأس بخوانید به آنان امید بدهید. با شادی آنان شاد باشید که هیچ سرمایه ای بالاتر از لبخندی که برچهره هموطنان خود می بینید با ارزش نیست.
پاسخ:
بسم الله
شما هنوز فرق بین انرژی هسته ای و بمب هسته ای را نمی دانید؟ شمایی که تصور می کنید ایران به دنبال بمب هسته ای است باید هم از چنین توافقی خوشحال باشید.
انرژی هسته ای الان حکم نفت دهه سی را دارد، که مردم آن زمان سختی تحریم را تحمل نکردند و آینده را به نان کپک زده حال فروختند، نتیجه آن شد که در کودتا ملت نه به طرفداری مصدق، بل به طرفداری خوشبختی آینده شان و آینده فرزندانشان علیه اوباش و ... قیام نکردند.
نتانیاهو که گفته چنان توافق بدی هم نیست، شیوخ عرب هم راضی شده اند.
در ضمن ماهایی که رفقایمان عید و تابستان و زمستانشان را در میان محروم ترین مناطق کشور به فعلگی رایگان برای محروم ترین مردم سپری می کنند در میان مردم نیستند یا آنهایی که از میدان انقلاب به پایین تر را هرگز ندیده اند و تصورشان از کشور شمیرانات و گیلان و مازندران است؟ (البته ویلاهای گیلان و مازندران)
ما مردم را درک نمی کنیم یا وزیر دولت محترمی که سنگش را به سینه می زنید و می گوید جوان ها 50 میلیون پس انداز کنند و 50 میلیون هم خانواده هایشان تا بتوانند مثل ما خانه دار شوند.
همه اینها را رها کنید، چنان سخن می گویید گویی در افغانستان بسر می برید... خواهشا یک آمار از همسایه هاتان بگیرید چند نفرشان دیشب گرسنه خوابیدند، یک بار بروید در روستاها برای ملت فعلگی مفتی انجام دهید، بعدا سنگ حمایت از محرومان و گرسنگان به سینه بزنید.
در انتها، بنده هیچ تحلیل و اینهایی ارائه نمی دهیم، آقای زیباکلام هم هنوز در عوالم جناح بندی های داخلی سیر می کنند. بنده که مثل ایشان به هیچ جناحی ارادت ندارم. تنها، تنها، تنها خواهش می کنیم بروید فکت شیت وزارت امور خارجه آمریکا را مطالعه فرمایید، آمریکا قرار است تحریم ها را لغو کند نه آقای ظریف و روحانی. آمریکا بر اساس آن فکت شیت عمل می کند نه سخنان تبلیغاتی آقایان در تلویزیون ایران. 
کجای آن متن سخن از لغو تحریم ها در روز اجرای توافق است؟ 
اصلا به درک، کل انرژی هسته ای را قفل کنید، سوار کشتی کنید و به خانه کدخدایتان بفرستید، حداقل تحریم ها را لغو کنند. کل کاری که تیم هسته ای روحانی کرده این است:
"ما به چوب بستنی سازی اکتفا می کنیم، خواهشا شما نیز تحریم ها را اگر صلاح دیدید لغو کنید.
اگر صلاح دیدید."
دقت فرمایید.
اصلا همه اینها به کار، امثال ماها همیشه صبرمان بیش از تصور شماهاست، شما نیز در این مورد اقلا به امثال ماها شبیه شوید، چند ماه بعد مشخص می شود نماد پیشرفت علمی کشور و نماد آقایی کشور را با چه چیزی عوض کردند.

پ.ن:
اندک مردمی که با ماشین هایشان جاهلانه بیرون ریخته بودند و شادی می کردند از بابت باخت 6 بر صفرمان!! بی آنکه حتی بدانند قضیه از چه قرار است، واقعا چقدر گرسنه بودند!!

مقاله دکتر زیبا کلام، پاسخی است بر دلواپسی شما:

http://www.tabnak.ir/fa/news/488147/تحلیل-زیباکلام-از-نگرانی-تازه-تندروها 

1- اتفاقا من کاملا فرق بین انرژی هسته ای و بمب هسته ای را می دانم. انرژی هسته ای نیاز به مخفیکاری ندارد، بلکه علنی است. هر کشوری که نیروگاه اتمی برای تامین انرژی بخواهد، درخواست خود را اعلام و شرکت هایی که دانش فنی و تجهیزات آن را دارند دعوت به همکاری می کند. درنهایت، طراحی و سپس ساخت نیروگاه در یک کنسرسیوم بین المللی براساس یک برنامه زمان بندی انجام می شود. با مخارجی بسیار کمتر از هزار میلیارد دلاری که در شکم روسها ریختیم(و البته هنوز هم وارد مدار نشده) و هزینه های بعدی آن که در راه است  می توانستیم این تکنولوژی را از شرکت های معتبر آمریکایی یا اروپایی بگیریم. همان راهی که امروز ترکیه، قطر و عربستان دارند طی می کنند. اما اگر منظور شما از انرژی، همانا غنی سازی بالای 20 درصد است، که باید گفت، اورانیوم با این غلظت تنها به کار نیروگاه می آید که با توجه به ذخایر اندک اورانیوم ما غنی سازی در این حد به صرفه نیست. اگر هم منظور شما استفاده های پزشکی است، که همه متخصصان به خوبی می دانند که ایزوتوپهای مورد استفاده در پزشکی دارای حداکثر غلظت 5 درصد می باشند (که البته حتی این غنی سازی هم برای ما به صرفه نیست).

 2- مسائل را باهم مخلوط کرده اید و مغلطه کرده اید. ملی شدن صنعت نفت به سردمداری مصدق و حمایت مردم نمونه ای آشکار از موفقیت دیپلماسی بجای جنگ بود. در زمانی که کودتای 28 مرداد اتفاق افتاد، صنعت نفت ملی شده بود و پس از آن صنعت نفت به وضع سابق باز نگشت. بگذریم از اینکه امروز برخی از محققان، ملی شدن نفت و تمرکز سرمایه حاصل از فروش نفت در دست حکومت را عاملی برای تحکیم دیکتاتوری شاه پس از 28 مرداد می دانند. (ضمنا" از یاد نبرید که کودتای 28 مرداد هرگز بدون حمایت یا دستکم سکوت روحانیت معظم محقق نمی شد.)

3- کجا و کی نتانیاهو از این توافق اظهار رضایت کرده؟ لطفا لینک آنرا منتشر کنید.

4- براساس تئوری شما، احتمالا تمام آن 51 درصدی که به روحانی رای دادند با بنز و پورشه به باجه های اخذ رای آمده بودند و همه جزء طبقه مرفهین بی درد بودند، که اگر چنین باشد مایه مسرت است که مردم به چنین سطحی از رفاه رسیده اند. در این صورت از نظر سطح درآمد سرانه از قطری ها هم که تاکنون در ابتدای جدول قرار داشتند پیشی گرفته ایم. من که چنین تصوری ندارم، اما اگر شما چنین تصوری دارید، به میان آن 49 درصد باقی مانده بروید و از آنان بپرسید که آیا از نتیجه این توافق راضی هستند یا نه.

5- خدا را شاکرم که همسایه های من همه سیرند، اما متاسفانه، همه مردم همسایه من نیستند. ای کاش همه مانند همسایه های من کار داشتند، دستشان به دهانشان می رسید، و گرسنه نمی خوابیدند. فقط یکبار به شهرها و روستاهای بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، خوزستان و ... سربزنید تا ببینید که مردم ایران به جمعیت همسایه های من یا شما خلاصه نمی شوند. 

6- گمان نمی کنم تمام صنایع ما به آن وضعیت دوقطبی "چوب بستنی" و "صنایع هسته ای" که شما از یاد کرده اید محدود شود. صنایع ما پتانسیل های زیادی دارد که درصورت ایجاد بستر مناسب، افزایش ارتباط و تعامل با دنیا و کشورهای پیشرفته، مدیریت متخصص و توانمند، و بازگشت نیروهای متخصص می تواند جایگاهی مناسب در منطقه داشته باشد و با کشورهایی چون قطر، امارات و ترکیه رقابت کند.

6- اگر نماد آقایی ما همانا اورانیوم با غلظت بالاتر از 20 درصد باشد، همان بهتر که آقا نباشیم. اگر آقایی آن چیزی است که در پاکستان و یا کره شمالی در جریان است، من ترجیح می دهم که در سنگاپور یا مالزی باشم اما آقا نباشم. نماد آقایی، عزت و سربلندی ما ریشه در فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی ما دارد نه در تعداد سانتریفیوژهای ما.  

7- در نهایت، دلواپس نباشید. دنیا هرچه تلاش کند نمی نواند جلوی پیشرفت ما در فناوری هسته ای را بگیرد. ملتی که دختر 16 ساله اش در زیرزمین خانه، بدون نیاز به سانتریفیوژ، انرژی هسته ای تولید می کند را با محدود کردن سانتریفیوژها و بازرسی های سرزده نمی توان محدود کرد. زیرزمین، آشپزخانه، پارکینگ، انباری و دستشویی مردم را که نمی توان بازرسی کرد!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی