مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

بسم الله
نوشته های رامین مددلو. اهل شهر خوی
فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام/ دانشجوی دکتری دانشگاه مفید قم رشته علوم سیاسی/ پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه
بایگانی
آخرین نظرات
شنبه, ۳ بهمن ۱۳۹۴، ۰۵:۴۰ ب.ظ

ممیزی -بی-ممیزی

دلایل کسانی که معتقد به ممیزی در حوزه کتاب هستند چیست؟ شاید بتوان همه دلایل را در یک عبارت خلاصه کرد: "پاسداشت داشته های فرهنگی و اعتقادی جامعه". معتقدان به ممیزی می گویند نمی توان جامعه را به حال خود رها کرد. جامعه تاثیر می پذیرد تا جایی که ممکن است چارچوب های خود را تغییر دهد. چارچوب هایی که از نظر ما صحیح هستند و باید از آنها حفاظت کرد.

از سویی دیگر، معتقدان به ممیزی آن را ضامن حفظ فرد نیز می دانند. برای معتقدان به ممیزی خود فرد، سوای جامعه، اهمیت دارد و نمی خواهند بستر تهدید فرهنگ و اعتقادات فرد در جامعه فراهم شود.

 این افراد معتقدند شیب بستر جامعه باید به سوی تسهیل در امر حفظ فرهنگ و اعتقادات هم فرد و هم جامعه باشد نه تسریع در از دست رفتن آنها.

جامعه و افراد آن نیازمند مراقبت و هدایت هستند. این دو مقوله مشتمل بر حذف و تشویق است. حذف آنچه از دید ما برای جامعه مفید است و تشویق آنچه مضر است.

 

چرا بی ممیزی

ممیزی نگاهی از بالا به پایین است. نگاهی محدودگر و اقتدارطلب. معتقدان به بی ممیزی دولت و جامعه را در برابر هم تصور می کنند و ممیزی را ابزار اعمال قدرت دولت بر حوزه افکار جامعه. ممیزی برای آن است که دولت جامعه را مطیع خود کند و آن را آنگونه که می خواهد بسازد نه آنگونه که خود جامعه می خواهد. معتقدان به بی ممیزی فرهنگ را عرصه خلاقیت می دانند و قائل به جدایی قوای تفکر و توهم از یکدیگر نیستند. ممکن است فکر و سخنی از دید ما توهم باشد در حالی که تفکر است.

معتقدان به بی ممیزی از ممکن ها سخن می گویند. ممکن است این درست باشد یا نباشد. ما نمی توانیم درستی یا نادرستی آن را تشخیص دهیم. پس حق برخورد نداریم. اگر برخورد کردیم سلیقه ای عمل کرده ایم. باید به جامعه این حق را بدهیم آنچه را که می پسندد برگزیند خواه آن امر در اصل خود صحیح باشد یا نباشد. مهم خواست و پسند جامعه است. جامعه متکثر است. پس خواست و پسند اکثریت را معادل خواست و پست کل جامعه در نظر می گیریم. چون قدرت دست اکثریت است.

معتقدان به بی ممیزی می گویند ممیزی در عصری که اینترنت هست بی معناست. هر آنچه جلوی آن گرفته شود در اینترنت ارزان تر، راحت تر و در دسترس تر منتشر می شود. پس اگر دولتی هم بخواهد اعمال اقتدار و سلیقه کند نمی تواند.

 

نقطه درگیری

خوانش سطرهای بالا، ما را به یک نقطه کانونی هدایت می کند: حد آزادی.

آیا آزادی مردم در حدی است که هر آنچه خود صلاح می دانند انجام دهند و دولت در این مسیر باید همچون یک نیروی خدماتی تنها شرایط را فراهم کند و هدف و مسیر و چگونگی طی مسیر به او ربطی نخواهد داشت؟

یا آزادی مردم امری اعطایی است و مردم آزادند در حدی که قانون بگوید و دولت در این مسیر یک راهبر و هدایت گر و محافظ است که وظیفه اش راه بری جامعه به سوی هدف مدنظر خود است؟

این دو روایت متفاوت از میزان مجاز آزادی -اراده- مردم است. اما کدام یک درست است؟

واقع امر آن است که نمی توان آزادی بی نهایت و بی حد را با عضویت در یک اجتماع محقق دانست. عضویت در یک گروه ساده مساوی از دست دادن بخشی از آزادی است چه رسد به عضویت در یک جامعه. حال چه میزان از آزادی را باید از دست داد؟ اجمالا گفته می شود میزانی که قانون مشخص می کند. اینکه منبع قانون چیست مورد بحث این متن نیست.

پس آزادی محدود است. در اندیشه سیاسی غرب این دو را از هم جدا کرده و به آزادی بی حد، رهایی اطلاق می شود. رهایی با شکل دهی یک جامعه منافات دارد. بخشی از قانون برای حفظ فرد و بخشی دیگر برای حفظ جامعه و چارچوب هایش ایجاد شده است. البته درباره دولت دینی باید گفت بخشی دیگر نیز برای حفظ نظام خلقت ایجاد شده.


آزادی در چارچوب قانون

پس مردم نمی توانند هر آنچه خود صلاح می دانند برگزینند زیرا با عضویت خواسته یا ناخواسته در یک جامعه قانون آن را نیز مجبورند بپذیرند، همانگونه که مجبورند نفس بکشند و مجبورند زندگی کنند. این قانون ممکن است حداقلی یا حداکثری باشد. این محل بحث ما نیست. محل بحث ما وجود اصل قانون در یک جامعه است.

معتقدان به بی ممیزی این سخن را قبول می کنند. پس دیگر چه اشکالی می توانند بگیرند؟ اشکالشان در منبع قانون است. منبع قانون کیست؟ مردم یا غیر مردم؟

اجملاً باید گفت که در کشور ایران اسلامی منبع قانون خداست و معتقدان به بی ممیزی باید در چارچوب واقعیت های جامعه ایرانی سخن بگویند نه در چارچوب جامعه غیر ایرانی و سعی در تطبیق آن بر جامعه ایرانی. آنها می توانند از درستی یا نادرستی ارجاع قانون ساعت ها سخن بگویند ولی این مسئله کمکی در رسیدن به بی ممیزی نخواهد کرد زیرا مطابق با واقع سخن نمی گویند.

از اینجا به بعد معتقدان به بی ممیزی دو دسته می شوند. دسته اول به قانون مردم اعتقاد خواهند داشت و دسته دیگری به قانون خدا.

دسته دوم، استدلال خود را اینگونه سامان می دهند: در جامعه اسلامی، خود جامعه مجری احکام اسلام است و نیازی به آقابالاسر ندارد. اما آیا واقعا اینگونه است؟ یعنی در جامعه اسلامی احکام اسلامی خودبه خود اجرا می شوند و نیازی به حفاظت دولت از چارچوب ها نیست؟ این سخن شبیه سخن خوارج بود که برای اجرای احکام اسلامی نیازی به خلیفه نمی دیدند و البته خودشان هم به اشتباهشان پی بردند و برای خود فرمانده و حاکمی تعیین کردند.

نکته دیگر آنکه آیا از جمع جبری افراد مسلمان، جامعه مسلمان تشکیل می شود؟ نه. جامعه افزون بر جمع جبری افراد است و خود دارای حکم ها و قوانینی جدا از حکم ها و قوانین فردی است. اسلام برای جامعه اسلامی علاوه بر افراد مسلمان، ساز و کار و چارچوب های اسلامی نیز دارد که اگر رعایت شوند می توان جامعه را اسلامی دانست.

ببینیم اسلام برای جامعه چه سازوکار و چارچوبی در زمینه ممیزی در نظر گرفته؟

امام خمینی رحمه الله علیه در کتاب "المکاسب المحرمة" می‌فرمایند: "جلوگیری از گمراهی مردم، از ‏اموری است که شارع مقدّس نسبت به آن بسیار اهتمام دارد. بنابر این چگونه ‏می‌توان فروش کاغذ را به کسی که می‌خواهد در آن کاغذها مطالبی ضد اسلام ‏بنویسد جایز دانست؟" (المکاسب المحرّمة، ج۱، ص۲۰۱)‏ 

مرحوم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی در توضیح می فرمایند: "یک وقت خیال نکنید فقط مسئله ‏فروش کاغذ است؛ نه، اینجا امام کاغذ را به عنوان مثال مطرح کرده است. بلکه هر ‏نوع زمینه سازی برای نشر کتب ضد اسلام حرام است؛ چه کاغذ بفروشی، چه ‏جواز نشر بدهی، چه چاپ کنی، چه توزیع کنی، چه خرید و فروش کنی، همه و ‏همه حرام است". (سلوک عاشورایی، ج۱، فصل هشتم)‏ 

 

محدودیت ممیزی

بی ممیزی جای خود را به محدودیت ممیزی می دهد. به این نحوه که ممیزی را به دو بخش پیش از چاپ و پس از چاپ جدا کرده و می گویند منظور ما بی ممیزی نیست بلکه ممیزی پس از چاپ است. سادگی این سخن مثل آفتاب عیان است. ممیزی مربوط به پیش از چاپ و توزیع است و پس از آن، رسیدگی به تخلفات احتمالی رخ داده در سیر مسیر است نه ممیزی.

 

تغییر ساز و کار اجرایی

پس محدودیت ممیزی نیز تنها یک ساده بینی خام اندیشانه است. می رسیم به تغییر جهتی دیگر و آن تغییر ساز و کار اجرایی است: ممیزان خود ناشران باشند.

آقای جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد گفته بود: "ما گفته‌ایم که می‌توانیم به برخی از ناشرانی که در طول سی - چهل سال گذشته کتاب‌های زیاد و عموما مفیدی منتشر کرده‌اند و ما هیچ‌گاه ندیده‌ایم که از مسیر قانونی منحرف شوند یا تخلفی داشته باشند، اجازه بدهیم به جای این‌که هر روز به ارشاد مراجعه کنند، خودشان با استفاده از شورای بررسی که دارند کتاب‌هایشان را منتشر کنند."
و نیز گفته بود: "می‌توان با تمهیدات لازم، چاپ کتاب از سوی برخی از ناشرانی را که سابقه تخلف ندارند و یا نهادها و شخصیت‌هایی که نیاز به ممیزی و نظارت وزارت ارشاد ندارند، به خود آنها سپرد و این وزارتخانه بیشتر بر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی تمرکز کند."

این عبارات را می توان از سه نظر دید:

الف) تفاوت ناشران با مردم عادی

ابتدا صحبت از عموم مردم می شود. سپس به برخی ناشران تقلیل می یابد. وقتی که ما برای دولت به عنوان منتخب مردم حق تعیین و تکلیف قائل نیستیم به چه حقی این تعیین و تکلیف را به عهده قشر خاصی از مردم که نه از سوی قانون الهی مأمور به این کارند و نه از سوی مردم منتخب این کار قرار دهیم؟ همچنین آیا ناشران سلیقه ای برخورد نخواهند کرد؟ اساساً هر ناشری در انتخاب کتاب برای چاپ از سلیقه خود پیروی می کند. چه تضمینی برای عدم دخالت دادن سلایق شخصی ناشران وجود دارد؟

ب) امتیازات ناعادلانه

توجه خود را به حوزه ناشران معطوف می کنیم. چه ناشرانی خودممیز می شوند؟ ناشرانی که تاکنون تخلفی نداشته اند یا به عبارت بهتر ناشرانی که تاکنون کتاب هایشان گرفتار ممیزی نشده است. سوال اینجاست که اصلاً چنین ناشرانی وجود خارجی دارند؟ معلوم است که نه. پس باید دسته بندی شکل دیگری به خود بگیرد: ناشران خوب و مفید و ناشران بد و نامفید. خوبی و بدی مقوله ای ارزش گذارانه است. اگر ارزش گذاری غیرعلمی است چرا اینجا غیرعلمی نیست؟ اگر برابری در برابر قانون یک اصل است، چه چیزی موجب نادیده گرفتن این اصل می شود؟ چه چیزی برخی ناشران را در برابر قانون بر برخی دیگر برتری خواهد داد؟ آیا بر اساس گذشته می توان شهادت به صحت عمل اکنون داد؟ اینها پرسشهایی است که آقای وزیر باید پاسخ دهند.

ج) جایگاه وزارت ارشاد

چه کسی مسئول سیاستگذاری در حوزه کتاب است؟ وزارت ارشاد یا جایی دیگر؟

سیاستگذاری در حوزه فرهنگ و از جمله کتاب، بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی که  قانون ممیزی را به تصویب رسانده می باشد و وزارت ارشاد در این زمینه صرفا مجری قانون و تسهیل کننده اجرای قانون است. مجری نمی تواند همزمان قانون گذاری نیز کند.

 

چه کسانی سود می برند؟

طرح حذف یا تقلیل ممیزی در حال حاضر به نفع چه کسانی است؟ کسانی که از قانون ممیزی فعلی ضرر می برند. چه کسانی ضرر می برند؟ کسانی که کتاب هایشان مشمول یکی از بندهای قانون ممیزی شده است. بندهایی مانند:

-          تبلیغ و ترویج الحاد و اباحه‌‌گری، انکار یا تحریف مبانی و احکام اسلام و مخدوش کردن چهره شخصیت‌هایی که از نظر دین اسلام محترم شمرده می شوند و تحریف وقایع تاریخی دینی که مآلاً به انکار مبانی دین منجر شود.

-          ترویج خرافات و مخدوش کردن چهره اسلام

-         اشاعه فحشا

-          ترویج و تبلیغ روحیه خودباختگی در برابر فرهنگ و تمدن بیگانه و القای حس عقب‌ماندگی

-         تبلیغ صهیونیزم و انواع دیگر نژاد پرستی.

...

انتها

نگارنده می داند که ورود رسانه ها و ابزارهای مدرن مانند اینترنت فضای نشر را تحت تاثیر جدی قرار داده ولی از سوی دیگر می داند که چاپ یک کتاب با مجوز چاپ از سوی نهادهای نظام جمهوری اسلامی یعنی تاییدیه سخن. حداقل یک برند است برای اعتباربخشی به یک سخن. نظام جمهوری اسلامی به موجب قانون الهی حق ندارد به آنچه که مضر تشخیص داده می شود اعتبار دهد.

و نیز نگارنده می داند در روند فعلی قانون ممیزی گاهی اوقات فراتر از قانون عمل می شود، قانون بد عمل می شود و.. ولی از سوی دیگر هم می داند که بد عمل کردن به قانون به تنهایی دلیل بر بد یا نادرست بودن قانون نیست و نیز قانون بد از بی قانونی بهتر است. اگر قانون فعلی به روز نیست و اشکال دارد آن را تکمیل باید کرد نه اینکه با حذف آن یا با تغییر مجری قانون، آزادی را به رهایی مبدل نموده و زمینه تبعیض را فراهم ساخت.

متولیان امر در دولت خود به خوبی می دانند که این مسئله به آنان ارتباطی ندارد. آنان صرفاً مجری قانون هستند نه صاحب آن. بهتر است به جای تغییر جهت افکار عمومی از مشکلات به حواشی، به حل مشکلات بپردازند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی