مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

بسم الله
نوشته های رامین مددلو. اهل شهر خوی
فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام/ دانشجوی دکتری دانشگاه مفید قم رشته علوم سیاسی/ پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه
بایگانی
آخرین نظرات
چهارشنبه, ۵ تیر ۱۳۹۲، ۰۸:۴۴ ب.ظ

علمای جمهوری آذربایجان

اشاره: یکی از دوستان، برایم چند مقاله فرستاد درباره وضعیت دینی در جمهوری آذربایجان. یکی از آنها با عنوان "علمای دینی آذربایجان بعد از جدایی از ایران" لیستی از علمای آن منطقه را با توضیحی مختصر درباره هر یک فراهم کرده بود. کثرت علمای منطقه با وجود فشار شدید دوره تزاریسم و نیز کمونیسم در سده های گذشته و سیاست های ضد شیعی دولت حاضر جمهوری آذربایجان، نشان از یک واقعیت داشت و آن اینکه:


یُریدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ‏
 مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و حال آنکه خدا -گر چه کافران را ناخوش اُفتد- نور خود را کامل خواهد گردانید.

سوره مبارکه صف، آیه 8


علما و دانشمندان مشهور آذربایجان

الف) قبل از جدایی از ترکیب ایران

   

آیت الله فاضل ایروانی، بابا نغمة الله نخجوانی، ملا میرزا محمد شیروانی، حاج محمد علی شیروانی، آخوند حاج میرزا فیض الله مجتهد دربندی، ابویعقوب، یوسف قره‌باغی، ملا شریف شیروانی، عزالدین شروانی، حاج میرزا عبد‌الکریم ایروانی، احمد بابائی دربندی، ترابی خاکی قره‌باغی، میرزا نصیر قره‌باغی، کمال‌الدین مسعود شیروانی، میرزا علی لنکرانی، آیت‌الله آخوند محمد علی نخجوانی، آیت‌الله العظمی حاج میرزا علی ایروانی، میرزا نصیر قره‌باغی ابن صدر‌الدین شیروانی، آخوند ملا اسماعیل قره‌باغی، میرزا احمد شیروانی، عبدالرحیم علیل قره‌باغی، ملا علی خلیفه قره‌باغی، حاج میرزا عبدالعلی قره‌باغی، حاج میرزا علیقلی قره‌باغی

 

ب) علماء و دانشمندان مشهور آذربایجان؛ بعد از جدایی از ایران (دوره تزار)

 آیت‌الله سیدحسین بادکوبه‌ای، آیت‌الله شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای، آخوند میرزا ابوتراب آخوندزاده باکویی، آخوند ملافاضل دربندی، آیت‌الله میرزا ابوالقاسم اردوبادی، آیت‌الله حاج میرزا، محمدعلی غروی اردوبادی، آیت‌الله شیخ عبدالغفار قفقازی، آیت‌الله شیخ عبدالحسین لنکرانی، آیت‌الله حاج میرزا جعفر لنکرانی، آیت‌الله شیخ صدرالدین لنکرانی، حاج شیخ جعفر لنکرانی،  آیت‌الله شیخ حسین لنکرانی، آیت‌الله فاضل موحدی لنکرانی، آیت‌الله شیخ آقا لنکرانی، آیت‌الله شیخ سیدرضا لنکرانی، آیت‌الله شیخ عبدالعزیز لنکرانی ،آیت‌الله محمد لنکرانی، آیت‌الله شیخ ابراهیم لنکرانی، آیت‌الله شیخ عبدالغفار لنکرانی

 

ج) علمای شهید آذربایجان

شهید آیت‌الله شیخ عبدالغنی بادکوبه‌ای (باکویی)

    حاکمیت کمونیستی تحمل افشاگریها و مبارزات دینی این عالم متدین و توانا را نداشت و به همین دلیل پس از ۱۳ سال انقلاب بلشویکی در سال ۱۹۳۰ (۱۳۵۰ هـ.ق) مامورین استالینی او را به همراه چند نفر دیگر از روحانیون این خطه، دستگیر و پس از ۴ ماه حبس و شکنجه، حتی تحمل ماندن او در زندان را نیز تحمل نکرده و به شهادت می‌رسانند. بعد از شهادت ایشان، جنازه مطهر او را در مسجد جمعه مشهدآقا دفن می‌کنند. بعدها مومنان برای جلوگیری از تعرض ملحدین کمونیستی، قبر او را به مسجد عاقل بابا همین قصبه انتقال می‌دهند.

شهید سیدمحمد و شیخ حنیفه بادکوبه‌ای

   در کنار شهید آیت‌الله سیدعبدالغنی بادکوبه‌ای،‌۲ شخصیت دانشمند و روحانی دیگری نیز بودند که همراه با آن بزرگوار، شهدای دیانت و مبارزه با استبداد کمونیستی گردیدند. آنها به همراه سیدعبدالغنی زندانی، شکنجه و به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

شهید شیخ عبدالغفار اردوبادی

    حاکمان کمونیستی بعد از شروع دستگیریها، او را نیز محبوس کرده و به جوخه اعدام می‌سپارند و او نیز به فیض شهادت نائل می‌شود.

شهید شیخ کامیاب و شهید شیخ حسن رمانائی

    او نیز به همراه شهداء دیگر و استاد خود آیت‌الله سید عبدالغنی به جوخه اعدام سپرده شده و به شهادت می‌رسد. خطیب توانا شیخ کامیاب نیز همچون شیخ حسن شربت شهادت می‌نوشد و دست از تبلیغ دیانت برنمی‌دارد.

  شهید شیخ قدرت‌الله ابراهیمی

     شیخ قدرت‌الله از دیگر علما مشهور و نماینده مرجع تقلید آن زمان آیت‌الله اصفهانی و صاحب کرامات بسیاری بوده است.

کمونیستها او را با ماشین زیر گرفته و به شهادت رساندند. می‌گویند در حال اغماء و احتضار سفارش تبلیغ دین خدا را می‌کرده است که باید دین خدا را دفاع کنیم. می‌گفت؛ دین خدا به خطر افتاده است و باید مبارزه کنیم.

شهید آخوند حبیب‌الله علیزاده

در ماه اکتبر سال ۱۹۳۷ دشمن سیاه بخت به علت نفوذ کلام شیخ حبیب‌الله، شبانه به خانه او هجوم برده و بعد از مصادره اموال و کتب ایشان و حبس در زندانهای باکو و تبیعید به سیبری و قبول شکنجه‌های بسیار، شربت شهادت نوشید. او شهید با رسالت، در حال هجرت، تبلیغ دین خدا و مبارزه با تباهیها و زشتیها بود.

شهید میرفاضل آقا

بعد از حاکمیت  کمونیست ها به  زندان  می‌افتد و بعداً بطور مشکوکی ناپدید می‌گردد. در حال حاضر خانه او به زیارتگاه تبدیل شده است.

شهیدان میراشرف آقا، میرباقر آقا، محمدآقا، ملاعبدالله 

   در سال ۱۹۳۷، ۱۱ عالم بزرگ در سالیان وجود داشته است. این علما قبل و بعد از سالهای ۱۸۹۰ در حوزه‌های دینی قم، خراسان و نجف تعلیم علوم دینی مشغول بوده‌اند که بسیاری از آنها شهید شده‌اند. سیدمحمدآقا و میراشرف از قربانیان این حوادث در سال ۱۹۲۳ بوده‌اند. این علما را افرادی که در زبان آذری به قرمزی ملالار مشهور هستند، در جهت منافع خود و پیدا کردن جایگاه اجتماعی و اقتصادی لو داده‌اند.

     عالمی مثل میرباقرآقا حتی در زندان عزاداری ماه محرم را زنده نگه داشته و تفسیر قرآن نگاشته بود. نقل کرده‌اند که ایشان در زندان بعضی از مسیحیان را مسلمان کرده بود. او از سال ۱۹۳۷ الی ۱۹۴۱ در زندان بوده است. در این منطقه در یک شب ۱۰۰۰ نفر از علمای دینی تاریخ‌شناس، موسیقی‌دان و را به قتل رسانده‌اند. به دار آویختن، گذاشتن زیر درها و مخصوصاً انداختن در دریا، از شیوه‌های قتل آنها بوده است.

 از شیوه‌های قتل علما و روحانیون در سال ۱۹۳۷ بستن سنگ بر کمر و پای علما وانداختن آن ها در دریا بوده است. می‌گویند که مردم از دور سفیدی بزرگی را مشاهده می‌کرده‌اند که تصور توده‌ای از کبوتران سفید در اذهانشان تداعی می‌گردید ولی بعد از نزدیکی به محل حادثه، عمامه‌های روحانیونی را مشاهده می‌نمودند که سنگ بر پایشان بسته شده و به قعر دریا فرورفته بودند.


پ.ن:

دانلود اصل مقاله

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۴/۰۵

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی