مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

بسم الله
نوشته های رامین مددلو. اهل شهر خوی
فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام/ دانشجوی دکتری دانشگاه مفید قم رشته علوم سیاسی/ پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه
بایگانی
آخرین نظرات
يكشنبه, ۱۱ بهمن ۱۳۹۴، ۰۵:۰۲ ب.ظ

جمع بندی فشرده "نقد و بررسی نظریه های عدالت"نام کتاب: نقد و بررسی نظریه های عدالت
نویسنده: احمد واعظی
ناشر: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
سال چاپ: 1388
جمع بندی فشرده:

کتاب "نقد و بررسی نظریه های عدالت" حجت الاسلام و المسلمین دکتر واعظی را می توان جامع ترین کتاب درآمدی به زبان فارسی در حوزه اندیشه ای عدالت دانست. البته ذکر این نکته ضروری می نماید که عمده نظرات طرح شده در این کتاب ذیل لیبرالیسم قرار می گیرد و با این نکته شاید اصلاح جمله ابتدایی ضروری بنماید: این کتاب جامع ترین کتاب درآمدی به زبان فارسی در حوزه اندیشه های لیبرالی در باب عدالت است.

کتاب نظریه محور است و سیر قرارگیری نظریات تاریخی بوده و نحوه فصل بندی بر اساس مکاتب متفاوت لیبرالی است. البته نویسنده به سبب اهمیت جان رالز آن را مستقلا در یک فصل بحث نموده و این استقلال به سبب اهمیت نظریه عدالت جان رالز توجیه پذیر می نماید.

فصل نخست کتاب متفاوت از دیگر فصول نگارش یافته و شامل یافته های دکتر احمد واعظی در زمینه عدالت پژوهی است. نوع ورود کتاب آقای واعظی به بحث موجب می شود که جایگاه عدالت و نسبت آن با جهان اجتماعی و دانش های آن در ذهن فرد مشخص شود. چنین ورودی پیش از پرداختن به نظریه های متنوع عدالت، ورودی مناسب به نظر می رسد. مخاطب پس از پایان فصل اول متوجه می شود که مناقشه و اختلاف درباره چه چیزی، در چه سطحی و به چه اهمیتی در عرصه فکر و اندیشه- است. نیز درمی یابد که عدالت امری میان رشته ای است و این دریافت برای دانشجویان لازم و ضروری است. نویسنده تلاش بسیار کرده به مطالب انتزاعی یکدستی و روانی دهد و تا حدود بسیاری در این امر موفق بوده. اما این نوع ورود برای مبتدی عدالت پژوهی مناسب نیست. دلیل آن ندانستن اهمیت و جایگاه عدالت در امر واقع است. به بیان دیگر نویسنده به این امر نپرداخته که چرا عدالت از نظر وی امری مهم است.

از فصل دوم به بعد، نظریات عدالت در اندیشه فیلسوفان کلاسیک، تجربه گرایان، عقل گرایی محض، سوسیالیسم از نوع لیبرالی (جان رالز)، اختیارگرایان و جامعه گرایان لیبرال مورد بررسی قرار گرفته است. نمی توان برای بررسی نظریات در این کتاب روال یکسانی در نظر گرفت مگر بیان آن به صورت کلی. یعنی بیان کلیت هر فصل در ابتدا، بررسی محتوای نظریات مهم هر فصل به تفکیک اندیشمندان و در انتها نقد نظر هر یک از اندیشمندان. در بخش نقد دیدگاه ها دکتر احمد واعظی روش یکسانی در پیش نگرفته است. در برخی از نقدها، نقد اندیشمندی دیگر به دیدگاه مورد بحث را پیش کشیده، در برخی دیگر نقد خود را نگاشته، در برخی با مبانی دینی و فرامادی به نقد پرداخته (نقد جان رالز با مفهوم فطرت) و در برخی نیز با مبانی درونی خود آن مکتب. به بیان دیگر نقدها دچار شکست ساختاری است. شکست ساختاری از بابت دوگانه نقد دیگری/خود و نیز از بابت دوگانه نقد بنیادی/شکلی. گاهی نیز نقدها غیرقابل قبول می نماید. این امر در نقد نظریه جان رالز و استفاده از مفهوم فطرت بسیار رخ می نماید. چرا که خود مفهوم فطرت نیاز به استدلال دارد.

اما در بحث از نظریات اندیشمندان نویسنده باقدرت ظاهر شده است. پایبند نبودن به روش نگارشی و ساختاری خاص، موجب شده تا در هر نظریه اهم مباحث آن به شکلی فشرده، دقیق و با ساختار درونی منسجم بیان شود. البته باید توجه شود که نگارش اندیشه ای و نه روایی مباحث کتاب موجب شده تا خواننده با نتایج کاربرد دیدگاه های مطرح در زندگی عینی و عملی مواجه نشده و اساساً اشکالات هر نظریه در ارتباط با عمل را درنیابد. این امر نیز به نقص نقد در این کتاب بازمی گردد. نقص نقد روش شناسانه نظریات طرح شده.

شاید جذاب ترین بخش کتاب برای عدالت پژوهان فصل ششم و دیدگاه های جامعه گرایان باشد. دیدگاه هایی که در نقد و تکمیل نظریه جان رالز بیان شدند و در برخی از دستاوردها با مباحث دینی ما تا حدودی (تاکید بسیار می شود تا حدودی) و در دوران غیبت حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف هماهنگی داشته باشد. به طور مثال می توان به بحث تفاوت های معنایی مفهوم عدالت در جوامع گوناگون و رسمیت دهی به معانی متفاوت آن با معانی غربی اش باشد.

مسأله بعدی پیش درآمدهای هر فصل است که وظیفه بیان کلیت هر فصل را بر عهده دارد. این پیش درآمد می توانست بیان کننده زمینه طرح هر دیدگاه عدالت و چرایی این طرح باشد. اما نویسنده با وفادار ماندن به بررسی اندیشه ای، تاریخ را تنها در مرتب کردن فصول خود به کار برده است. این امر از این جهت مورد اهمیت است که با به کار بردن هرمنوتیک اسکینر (بررسی متون در زمینه طرح آنها) شاید به نتایج متفاوتی در زمینه نظریات و دیدگاه ها و نتایج آنها برسیم. به طور مثال شاید نظریه عدالت جان رالز نه در دفاع از نظام آمریکا بلکه در نقد آن طرح شده باشد. نظریات جامعه گرایان در تکمیل نظریه جان رالز بوده و دیدگاه های مستقلی نباشند و یا حتی رویکرد هایک به عدالت خود بیان نوعی عدالت اجتماعی باشد نه بی معنا دانستن آن.

در نهایت به طور خلاصه می توان گفت این کتاب با وجود نقص در بیان نظریات عدالت، اکتفا به نظریات لیبرالی، بیان مهم ترین دیدگاه های لیبرالی، نقادی ضعیف و بدون ساختار مشخص دیدگاه ها و بی توجهی به زمینه طرح هر نظریه، به سبب نحوه نگارش، استفاده از منابع دست اول و مرجع، تسلط نویسنده به زبان انگلیسی، تلاش چندین ساله نویسنده در عدالت پژوهشی و در نتیجه پختگی بیان هر نظریه کتابی مناسب برای شروع مطالعات عدالت پژوهی است.


پ.ن:

+معرفی نامه نویسنده

+خرید الکترونیک کتاب

+معرفی کتاب در سایت ترجمان

+معرفی کتاب در سایت ناظر اقتصاد

نظرات  (۱)

۱۲ بهمن ۹۴ ، ۰۹:۱۷ مهندس رضا عباسی

با عرض سلام و احترام

مطالب  وبلاگتان بسیار عالی و مورد پسند بود.گروه مدرسین پایتخت کلیه ی سوالات امتحانی مدارس،کنکور،دانشگاه های دولتی و آزاد را به صورت رایگان برای دانلود شما قرار داده و توسط متخصصین فعال کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه های برتر کشور در تمام ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.در ضمن باعث افتخار ماست که   لینک سایت گروه مدرسین پایتخت را در وبلاگتان ببینیم.

با سپاس فراوان

گروه مدرسین پایتخت.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی