مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

بسم الله
نوشته های رامین مددلو. اهل شهر خوی
فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام/ دانشجوی دکتری دانشگاه مفید قم رشته علوم سیاسی/ پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه
بایگانی
آخرین نظرات

۲ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

دوشنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۴، ۱۲:۵۰ ب.ظ

خود-کشی

امام مثل بقیه نبود. با همه فرق میکرد. امام مثل هوا بود. همه آن را تجربه میکردند. به نحو مطبوعی، عمیقا آن را در ریه ها فرو می بردند. اما هیچ وقت لازم نبود راجع به آن فکر کنند. هوا ماندنی است. امام دریا بود. ماهی حتا اگر نهنگ هم باشد، درکی از خارج آب ندارد. امام مثل آب بود. ماهی ها به جز آب چه میدانند؟ تمام زنده گی شان آب است. وقتی ماهی از آب جدا شود، روی زمین بیافتد، تازه زمینی که آرامتر از دریاست، شروع می کند به تکان خوردن. ماهی دست و پا ندارد! وگرنه می شد نوشت که به نحو ناجوری دست و پا می زند. تنش را به زمین می کوبد...بعضی ماهی گیرها اشتباه میکنند و روی شکم ماهی سنگ می اندازند تا بالا و پایین نپرد! علم میگوید ماهی به خاطر دور شدن از آب، به دلایل طبیعی، می میرد. اما هرکس یک بار بالا و پایین پریدن ماهی را دیده باشد، تصدیق میکند که ماهی از بی آبی به دلیل طبیعی نمی میرد. ماهی به خاطر آب خودش را می کشد!
اِرمیا، رضا امیرخانی، صفحه 269

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ آذر ۹۴ ، ۱۲:۵۰
رامین مددلو
دوشنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ۰۹:۵۴ ق.ظ

ترسیم مسیر پیشرفت شهری از نگاه ذهن درگیر/ دوم

اول قرار دادن امر هویت شهر جهت ترسیم مسیر پیشرفت آن به معنای اسیر بودن در متن روایت های گذشته نیست. این امکان همیشه وجود دارد که گذشته در ساخت و برجسته سازی هویت شهر دچار اشتباه یا ندیدن تمامی ظرفیت های بالقوه شده باشد. از دیگر سو، هویتی که گذشته ساخته است در ظرف زمانی خود بوده. ظرف زمانی که محدودیت ها و ظرفیت های خاص خود را داشته و آن محدودیت ها و ظرفیت ها ممکن است در دوران کنونی تغییر یافته باشند. 

به طور مثال در گذشته مسیر طرابوزان یا مسیر حاجی ترخان موجب شده بود در شهرهای بر سر این مسیرها هویت تجاری اهمیت یافته و در مواردی غالب شود. اما با تغییر مسیرهای تجاری این ظرفیت حذف شده و در نتیجه برجسته سازی هویت تجاری در شهرهای مورد وصف بر مبنای این مسیرها امکان پذیر نیست. (همچنین است مسیر جاده ابریشم).

باقی ماندن در گذشته، برخی اوقات تنها راهی برای ارضای احساس است نه راهی برای تبدیل خواسته به واقع. این فقره نشان دهنده اهمیت ساخت هویت شهر در دوران جدید است. اما چه گروهی باید در ساخت این هویت مشارکت جویند؟ عامه مردم، نخبگان، مسئولین؟ و چگونه باید مشارکت جویند؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ آذر ۹۴ ، ۰۹:۵۴
رامین مددلو