مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

بسم الله
نوشته های رامین مددلو. اهل شهر خوی
فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام/ دانشجوی دکتری دانشگاه مفید قم رشته علوم سیاسی/ پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه
بایگانی
آخرین نظرات

۸ مطلب در مرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

چهارشنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۱۳ ب.ظ

مروری بر دخالت های امریکا در منطقه غرب آسیا

نکته:

این متن ابتدا در سایت دیدبان نشر یافته.


ایالات متحده تغییر نظام های سیاسی در سطح جهان را به دو نوع انجام می دهد: دخالت آشکار نظامی، اقدام از طریق سازمان سیا. معمولا ما دخالت آمریکا را به لشکرکشی هایش می شناسیم و نوع دوم را محدود به کودتای 28 مرداد می دانیم. اما بررسی سابقه این کشور در دوره پس از جنگ جهانی دوم، یعنی دوره ای که رسماً آمریکا جایگزین انگلیس شده و نظام دو قطبی و پس از آن نظم نوین جهانی را مطرح نمود، نشانگر آن است که دخالت از نوع دوم، یعنی اقدام از طریق سازمان سیا جایگاه قابل توجهی در سیاست مداخله جویانه خارجی این کشور دارد.

جمع آوری و توصیف سیاهه دخالت های آمریکا در سطح جهان به سبب تعدد دخالت ها امری طاقت فرساست. به همین سبب در این متن تنها به بررسی مختصر دخالت های آشکار شده و نامشروع آمریکا در کشورهای غرب اسیا، به جز ایران اسلامی، پرداخته ایم.

 


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مرداد ۹۳ ، ۱۳:۱۳
رامین مددلو
سه شنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۴۶ ق.ظ

کودتای خشن غیرنظامی در تبریز

نکته:

این متن ابتدا در سایت تبریز بیدار منتشر شده است.
نهضت ملی شدن صنعت نفت بیش از همه تهران و خوزستان را به خود درگیر کرده بود. تبریز که از دوره قاجاریه مرکزیت دوم عرصه سیاسی کشور بوده، به سبب سیاست تمرکزگرایی رضاخانی، در آن دوره دیگر فروغ سابق را نداشت. با این حال بررسی یادداشت ها و خاطرات برخی از افراد حاضر در تبریز آن روزها نشانگر مسئله ای مهم است: غفلت از جایگاه سیاست نزد مردم تبریز. در این دوره، با وجود تضعیف نقش سیاسی تبریز هنوز سیاسون تبریزی در عرصه ملی فعالند، مردم به وقایع رخ داده حساس اند، تعداد کثیری روزنامه له و علیه افراد و گروه های مختلف چاپ می شود و نظام سیاسی نیز تبریز را زیر نظر دارد و نسبت به وقایع آن حساس.

شاید بتوان یکی از مفیدترین متون در زمینه وقایع منتهی به 28 مرداد در تبریز را مصاحبه محقق فاضل آقای رحیم نیکبخت با مهندس سید مسعود پیمان در رابطه با نقش پدرش سید اسماعیل پیمان در نهضت ملی شدن نفت دانست. سید اسماعیل پیمان در سالهای نهضت ملی شدن نفت مدیر روزنامه مهد آزادی بود. روزنامه ای که در دعوای میان آیت الله کاشانی و مرحوم مصدق جانب آیت الله کاشانی را می گیرد.

علاوه بر خاطرات مرحوم اسماعیل پیمان، از خاطرات آقایان فائق، دکتر میلانی و نجمی نیز برای فهم گوشه ای از حال و هوای آن روزهای تبریز در این متن بهره برده شده است.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ مرداد ۹۳ ، ۱۱:۴۶
رامین مددلو
جمعه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۴۸ ب.ظ

صله بی صله

گفته اند در ازمنه قدیم یکی از علمای بزرگ شیعه به وقت فتوا درباره چاه آب، اول چاه خانه اش را بست. تا حساب و کتاب خدا را با سود و زیان خود نسنجد. خبرنگار هم باید اینچنین باشد و صله و هدیه قبول نکند مگر متبرک را. مثل تربت کربلا.
تا خدای ناکرده تعریفش غلیظ نگردد و نقدش رقیق.
سر آن تجلیل بی هدیه این بود ای برادر.
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۴ مرداد ۹۳ ، ۲۲:۴۸
رامین مددلو
دوشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۱۹ ق.ظ

لبخند در برابر گرگ ها

نکته:

این متن ابتدا در سایت تبریز بیدار منتشر شد.


دیپلماسی لبخند

این واژه که با چاشنی طنز به شیوه رفتار دیپلماتیک دکتر ظریف اشاره داشت، مدتی است کارایی خود را از دست داده، تقریباً پس از مذاکرات ژنو 2 (به روایت طرف غربی) به برافروخته بودن چهره دکتر ظریف نیز عادت کرده ایم. زیرا تصور دولت و تیم مذاکره کننده اش بر آن بود که عدم استفاده از فن مذاکره و لجبازی تیم مذاکره کننده قبلی ایران، سبب بن بست در مذاکرات هسته ای است. در این راستا در طول انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نیز منتقدان تیم قبلی، یعنی آقایان روحانی و ولایتی سعی در آموزش بدیهیات مذاکرات داشتند. گویی با گروهی مواجه اند که سیستم دیپلماسی را در دست دارد ولی نمی داند آن چیست.

 

آقای روحانی کاندیدا شد تا فرصتی برای پاسخ به برخی انتقادات درباره دوران مدیریت اش در برنامه هسته ای ایران بدهد. فرصتی ناب که موجب می شد ایشان بدون ممیزی و با استفاده از وسیع ترین ابزارهای ارتباطی با نخبگان و مردم دیدگاه هایش را به عرضه بگذارد. اما گویی طولانی شدن مدت دوری ایشان و همفکران ایشان در عرصه سیاست خارجی موجب پدید آمدن تصورات اشتباه در اندیشه عملی شان شده بود. مهم ترین نتیجه این تصورات اشتباه، گره زدن کلیت مسائل اقتصادی کشور به موضوع انرژی هسته ای به طور عام و تحریم های وضع شده به خاطر انرژی هسته ای به طور خاص بود:

"کلید حل مشکلات در شرایط فعلی کشور سیاست خارجی است".

 

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۰ مرداد ۹۳ ، ۱۰:۱۹
رامین مددلو
يكشنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۱۹ ق.ظ

چرا روحانی بازرگان نیست؟

نکته:

این متن ابتدا در سایت برهان منتشر شده است.


ماهنامه‌ی مهرنامه در شماره‌ی 33 خود، گفت‌وگو با ابراهیم یزدی را با عنوان «اشتباه استراتژیک بازرگان» تیتر روی جلد خود کرد. همین ماهنامه در شماره‌ی 35 خود، تیتر روی جلد و نگاه ماه خود را اختصاص داد به شهید مطهری و البته با سوتیتر «فرقه‌ی فرقان علیه ائتلاف مطهری-بازرگان».

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ مرداد ۹۳ ، ۰۸:۱۹
رامین مددلو
چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۵۶ ب.ظ

مشروطه عرفی و مشروطه شرعی

نکته: این متن ابتدا در سایت دیدبان نشر یافته.

پاسخی که در حال حاضر به سوال "مشروطه چه بود؟" داده می شود برگرفته از نوع مشروطه حاکم بر ایران پس از فتح تهران به دست سواران بختیاری و گیلانی است بی آنکه به ابتدای واقعه مشروطه نظر افکنده شود. این مسئله در هر واقعه ای رخ می دهد و از دیدگاه حاکم شده پس از واقعه به عنوان دیدگاه مسلط در پیش و حین واقعه  یاد می شود. این ساده سازی و ندیدن تغییرات در افکار، زمینه تحریفات ناخواسته تاریخی و نیز داوری های اشتباه را فراهم می کند که در بحث مدنظر این نوشتار می توان تصور وجود دو دستگی میان علمای طراز اول داخل و خارج ایران در برخورد با مقوله مشروطه را از جمله این داوری های اشتباه دانست.

برای پاسخ دقیق تر به پرسش طرح شده، باید نه به پس از استبداد صغیر، بلکه به ابتدای واقعه مشروطه بازگردیم و به جست و جوی مفهوم مشروطه در میان ادراک مردم و نخبگان بپردازیم. بر این اساس، پرسش ابتدایی متن را می توان به صورت زیر نیز مطرح کرد:

مردم ایران در سال 1285 شمسی از مشروطه چه درکی داشتند؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ مرداد ۹۳ ، ۲۰:۵۶
رامین مددلو
چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۵۶ ق.ظ

برسد به دست آقای اسلام گرا

نکته:

بچه های قرارگاه غزه زحمت ترجمه این نامه به ترکی استانبولی و تحویل آن به سفارت ترکیه در ایران را بر عهده گرفتند. طرح قشنگی است. بین المللی کردن دیدگاه های مقام معظم رهبری بر اساس چارچوب های هر جامعه. 


بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای اردوغان، نخست وزیر محترم کشور مسلمان ترکیه

سلام علیکم

می خواستم ابتدای نامه را با بیان گوشه ای از مظلومیت کودکان فلسطینی در برابر رژیم صهیونیستی آغاز کنم. دیدم که شما خود بهتر از هر کس دیگری به این مظلومیت واقف هستید و سالها قبل به حق رژیم صهیونیستی را کودک کش لقب داده اید.

خواستم ابتدای نامه را با بیان اهمیت ترکیه به عنوان نماینده بلافصل امپراطوری عثمانی آغاز کنم و به یاد آورم که ترکیه در داستان فلسطین و غزه اش وظیفه ای مضاعف دارد. چرا که فلسطین جدا شده از امپراطوری عثمانی است و با ترکیه ی این روزها تاریخی مشترک و روزگاری هویتی مشترک داشت. دیدم که شما خود بهتر از هر مورخی به این امر آگاهید. آنگاه که در سال 2011 پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات مجلس را پیروزی مردم نابلس، جنین، رام الله، غزه و بیت المقدس نیز دانستید.

خواستم بگویم غزه اکنون آینه انسانیت ماست. باز دیدم که شما این را هم بیان کرده اید. آنگاه که گفتید: هم اکنون در غزه نه تنها نوزادان و کودکان و مادران و دیگر افراد بیگناه و معصوم ، بلکه کل بشریت کشتار می‌شوند.

آری، در غزه اکنون کل بشریت و به همراه آن انسانیت کشتار می شود.

آری، همان طور که شما فرمودید میان رژیم صهیونیستی و هیتلر تفاوتی وجود ندارد.

آری، گفته شما عین حقیقت است آنگاه که گفتید: از نظر بسیاری از رسانه های بین المللی فلسطینی ها به اندازه فوک ها نیز ارزش ندارند. کودکانی که در غزه وحشیانه کشته می شوند به اندازه نهنگ ها ارزش خبری ندارند.

و در میان اقیانوس سکوت و بی تفاوتی انسان نماها، موضع صریح و مردانه شما در حمایت از مردم غزه قابل ستایش است.

اما جناب آقای اردوغان،

پرسشی این روزها ذهن مدافعان مظلومان غزه را به خود مشغول کرده و آن این است که آیا نخست وزیر کشور مسلمان ترکیه تنها باید انتقاد کند؟ آیا نباید در عمل نیز مواضع قابل ستایش خود را تکرار کند؟

جناب آقای اردوغان، در سوریه شما به حمایت، پشتیبانی و مسلح کردن مخالفان دولت بشار اسد با عنوان کمک به مردم سوریه اقدام کردید. سخن در اختلاف نظرات درباره ماهیت، هدف و صحت این امر نیست. سخن در تکرار این امر است.

اگر با قبول فرض شما، مردم سوریه برای دفاع از خود نیازمند سلاح بودند، این فرض را می توان به مردم فلسطین نیز تسری داد.

ممکن است بگویید که دید شما با ما درباره رژیم صهیونیستی متفاوت است و ما آن را به عنوان دولتی قانونی به رسمیت می شناسیم و نمی توانیم علیه دولتی قانونی چنین اقدامی را ترتیب دهیم که در آن صورت خواهیم گفت که شما دولت کنونی سوریه را نیز دولتی قانونی می دانستید و خواهید دانست.

جناب آقای اردوغان،

درخت آزادی خون می خواهد، نه خون ذلت، بلکه خون مظلومیت و مقاومت. مردم غزه و به تبع آن کل مردم فلسطین، از جمله منطقه کرانه باختری با دست خالی و تنها با سلاح سنگ جوی های سرشار از مظلومیت را روانه کردند. اکنون وقت آن است عزت ناشی از مقاومت خود را به رژیم کودک کش اسرائیل ثابت کنند. عزتی که ریشه در اسلام دارد. و ریشه در تاریخ قهرمانانه امپراطوری مسلمان عثمانی.

اما نمایش این عزت نیازمند یاری برادران است و شما یکی از مهم ترین این برادران هستید.

ترکیه کشوری همچون دیگر کشورهای مسلمان نیست. ترکیه کشوری است که مردمش اثبات کردند به دنبال اسلام اند. ترکیه کشوری است که با سیاست داخلی کارآمد خود و دیپلماسی فعال خود، الگویی متفاوت از یک کشور مسلمان ارائه داد. ترکیه از رهبران جهان اسلام کنونی است. ترکیه فرزند امپراطوری عثمانی است.

اینها سخنان یک گروه فعال در امور جهان اسلام نیست. اینها سخنان مبارزان صلحی است که این روزها در گوشه گوشه جهان علیه رژیم کودک کش اسرائیل به تظاهرات پرداختند و در میان پرچم های فلسطین، پرچم ترکیه را نیز به اهتزار درآوردند.

جناب آقای اردوغان،

اهتزاز پرچم ترکیه در تظاهرات علیه رژیم صهیونیستی ناشی از یک امید است و انتظار. امید به اقدامات عملی از سوی ترکیه علیه رژیم صهیونیستی و انتظار این اقدامات.

این امید و انتظار را شما و مردم شما در میان مبارزان صلح جهان ایجاد کردید. آنگاه که ترکیه پس از دهه ها سکوت و همراهی، به ناگاه خود را در صف مقدم دفاع از مردم فلسطین قرار داد و ملت ترکیه برای این دفاع شهید داد.

مردم دنیا از ترکیه انتظار عمل دارند نه فقط سخن و اعتراض و این عمل را وظیفه کشور ترکیه می دانند چراکه ترکیه خود را حامی فلسطین نشان داد و این نمایش تکالیفی دارد. مردم دنیا منتظرند در روزهایی که مصر چشمان خود را به مظلومیت و کشتار کل بشریت بسته، راهی که کشتی مرمره طی کرد به شاهراه حمایت و کمک رسانی به مردم غزه تبدیل شود، حتی اگر این کمک ها غذا و دارو و هر چیزی باشد غیر از سلاح برای دفاع. مردم دنیا منتظرند دیپلماسی فعال ترکیه بار دیگر فعال شود و سازمان هیچ کاره ملل متحد را به خروش درآورد. مردم دنیا منتظرند ارتباط ترکیه با غرب، به نفع مردم فلسطین فعال شود. مردم دنیا منتظرند ترکیه به برادران خود در حماس سلاحی برای دفاع از خانه و کودکان و مادرانشان در غزه دهد و به برادران خود در کرانه باختری سلاحی برای دفاع از کل بشریت. لطفا عمل کنید.

با تشکر.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ مرداد ۹۳ ، ۰۹:۵۶
رامین مددلو
جمعه, ۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۳۵ ب.ظ

دلگرمی

فلسطینیهایی که درزندان هستند،به ما میگویند که ازحضور و مشت گره کرده شما در روز قدس،احساس قوت میکنیم.آن فلسطینی که در پشت دیوارهاست،باید احساس تنهایی نکند،تا بایستد.آن مرد و زنی که در غزه موردتهاجم اوباش صهیونیست است،باید حس کندکه شما پشتش هستید.
رهبرانقلاب70.1.16
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ مرداد ۹۳ ، ۱۳:۳۵
رامین مددلو