مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

بسم الله
نوشته های رامین مددلو. اهل شهر خوی
فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام/ دانشجوی دکتری دانشگاه مفید قم رشته علوم سیاسی/ پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه
بایگانی
آخرین نظرات

۶ مطلب در خرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۱۴ ب.ظ

چه کسی اول بار گفت: نفت ملی ایران؟

نکته:

این مطلب، اول بار در سایت برهان منتشر شده است.
یک پیرمرد نورانی به خواب من آمد و به من گفت نفت را ملی کن.[1]

این یک خط می توانست سر خط اخبار ایران در سال 1330 باشد. این دو جمله پاسخ مصدق بود به این پرسش که چه کسی در کمیسیون نفت مجلس شانزدهم اول بار گفت نفت ملی شود؟

بیایید این دو جمله مصدق را با اسناد باقی مانده از آن دوران محک زنیم. ابتدا از کمیسیون نفت شروع می کنیم. حسین مکی در کتاب سیاه می نویسد:

حائری زاده در جلسه چهارم کمیسیون نفت در سوم مهر 1329 گفت: اگر راه حکمت و راه های دیگر نداشته باشیم باید منابع نفت خودمان را ملی کنیم.[2]

در تصدیق بیان آقای مکی، شهید آیت نیز در کتاب چهره حقیقی مصدق السلطنه معتقد بود اولین کسی که در کمیسیون نفت پیشنهاد ملی شدن نفت را داد حائری زاده بود نه مصدق.[3]

می توان گفت این دو با دکتر مصدق مخالف بودند و استناد به سخنان آنها مصداق یک طرفه به قاضی رفتن است. با قبول این مسئله، باید در میان نوشتجات هواداران دکتر مصدق به دنبال اولین نفر بگردیم و چه کسی بهتر از خود مصدق؟


۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ خرداد ۹۳ ، ۱۲:۱۴
رامین مددلو
چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۵۶ ب.ظ

پست اضطراری

می گویند آیت الله مهدوی کنی حالشان خوب نیست.

برایش دعا کنیم


مهدوی کنی

پ.ن:

خدایا حاج آقا را از ما نگیر...

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ خرداد ۹۳ ، ۲۱:۵۶
رامین مددلو
چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۳، ۰۵:۳۱ ب.ظ

پاسخ به یک نظر

نکته:
این را می گذارم چون برای تایپش زحمت کشیدم!


آقای امیر برای مطلب قبلی (نامه دکتر زیباکلام به آیت الله خاتمی) نظری گذاشته بودند. نظر ایشان و پاسخ بنده:

امیر:

در طول 35 سال حاکمیت مذهبی، روحانیت معظم شیعه علیرغم قدرت فراوان در همه نهادها (از ولایت فقیه و ریاست بر سه قوه بگیر تا ریاست بر ارگانهای مالی و دفاتر عقیدتی سیاسی و امامت جمعه) هرگز مسئولیتی درقبال ناهنجاریهای اقتصادی و فرهنگی نپذیرفته است. بلکه همواره در قبال این مسائل مدعی بوده و دیگران را مؤاخذه کرده است.

35 سال تمام ارگانهای فرهنگی و تبلیغاتی در دست روحانیت معظم بوده، اما مسئولیت ناهنجاری های فرهنگی برعهده اساتید دانشگاهها، وزارت ارشاد، مسئولین رده پایین فرهنگی، غرب و استکبار جهانی است. کافی است یکبار بیش از 40 کانال سراسری و استانی صدا و سیما را باز کنید و تعداد برنامه هایی که در آنها روحانیون سخن می گویند را بشمارید. صدالبته که روحانیت معظم شیعه در همه زمینه ها صاحب نظرند، از علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم قضائی و روانشناسی بالینی بگیر تا فیزیک و شیمی و پزشکی و حتی نقد فیلم. کاربجایی رسیده که پای ثابت برنامه های کودک هم یک روحانی است.

با تمام این اوصاف، روحانیت معظم هرگز خود را درقبال اوضاع ناهنجار فرهنگی مسئول نمی داند، بلکه همواره در کسوت منتقد و طلبکار با این مسئله برخورد می کند. امروز جای آن دارد که مردم روحانیت را خطاب قراردهند که ای عزیزان لطفا" به کار خود برگردید و کار را به کاردان بسپارید.    

بنده:
ببینید امیر خان این سبک سخن گفتن از انصاف و عدالت به دور است.
شما می فرمایید:
"روحانیت معظم شیعه علیرغم قدرت فراوان در همه نهادها (از ولایت فقیه و ریاست بر سه قوه بگیر تا ریاست بر ارگانهای مالی"
بیایید ارگان های مالی و مسئولین آنها را با هم مرور کنیم:

بانک مرکزی:
محمدعلی مولوی، علی رضا نوبری،سید محسن نوربخش، مجید قاسمی، سید محمدحسین عادلی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی
از بین اینها که هیچ کدام روحانی نبودند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی:
علی اردلان، بنی صدر، محمدجواد ایروانی، نوربخش، محمدخان، حسین نمازی، مظاهری، سید صفدر حسینی، داوود دانش جعفری، حسین صمصامی، سید شمس الدین حسینی، علی طیب نیا
اینها هم روحانی نبودند.

برویم سر وقت وزارت نفت:

معین فر، تندگویان، غرضی، آقازاده، زنگنه، وزیری هامانه، نوذری، میرکاظمی، قاسمی
اینها هم که روحانی نیستند!

فرموده اید:
"هرگز مسئولیتی درقبال ناهنجاریهای اقتصادی و فرهنگی نپذیرفته است."
انگار شما رفته اید و نشسته اید تمام صحبت های تمام روحانیون در طول 35 سال اخیر را خوانده اید. خب اینکار را که نکرده اید. پس چرا صد در صدی سخن می گویید.

و یا فرموده اید:
"35 سال تمام ارگانهای فرهنگی و تبلیغاتی در دست روحانیت معظم بوده،"
بیایید این سخنتان را به تاریخ عرضه کنیم:

وزرای ارشاد پس از انقلاب اسلامی:
ناصر میناچی، عباس دوزدوزانی، معادیخواه، سید محمد خاتمی، لاریجانی، میرسلیم، مسجدجامعی، صفار هرندی، سید محمد حسینی، علی جنتی
از بین 10 وزیر ارشاد، تنها دو وزیر (معادیخواه و خاتمی) روحانی بودند.

وزرای علوم پس از انقلاب اسلامی:

علی شریعتمداری، حسن حبیبی، حسن عارفی، محمدعلی نجفی، ایرج فاضل، محمد فرهادی، مصطفی معین، جعفر توفیقی، محمدرضا هاشمی گلپایگانی، محمد مهدی زاهدی، کامران دانشجو، رضا فرجی دانا،
از بین 12 وزیر علوم، هیچ وزیری روحانی نبوده است.

وزرای آموزش و پرورش پس از انقلاب اسلامی:

شکوهی، رجایی، محمدجواد باهنر، پرورش،  سید کاظم اکرمی، محمدعلی نجفی، حسین مظفر، مرتضی حاجی، فرشیدی، علی احمدی، حاجی بابایی، فانی
از بین 12 وزیر آموزش و پرورش، تنها دو وزیر (باهنر و اکرمی) روحانی بودند.

روسای صداوسیما:

صادق قطب زاده، محمد هاشمی، علی لاریجانی، ضرغامی
از بین این 4 نفر نیز کسی روحانی نبوده است. (البته آقای محمد هاشمی تحصیلات حوزوی نیز دارد).

پس ما توانستیم 4 ارگان فرهنگی و تبلیغاتی را بیابیم که اکثریت روسای آنها روحانی نبودند. ممکن است تمامی روسای دیگر ارگان های مرتبط با موضوع روحانی باشند ولی این محل بحث ما نیست. محل بحث ما این است که تمام ارگان های تبلیغی و فرهنگی دست روحانیت نبوده است.

سپس کار را به تمسخر کشیده اید و گفته اید:
"روحانیت معظم شیعه در همه زمینه ها صاحب نظرند، از علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم قضائی و روانشناسی بالینی بگیر تا فیزیک و شیمی و پزشکی و حتی نقد فیلم"
(البته که روحانیت در علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم قضائی و روانشناسی صاحب نظر است زیرا حوزه مطالعاتی روحانیت، علوم انسانی است و این علوم نیز ذیل علوم انسانی هستند.)
بنده که ندیدم روحانی ای در تلویزیون به طور تخصصی در مورد فیزیک و شیمی و پزشکی و  نقد فیلم سخن بگوید. فیزیک و شیمی که کار شبکه چهار است، پزشکی حیطه شبکه سلامت و نقد فیلم حیطه شبکه چهار و برخی برنامه های شبکه سه. در اینها که روحانی ای ندیدم در مورد موضوعاتی که نام بردید سخن بگوید. احتمالا آنتن شما کانال های کشور دیگری را می گیرد و شما اشتباهی فکر می کنید کانال ایران است. آنتن خود را چک بفرمایید.

حرف آخر:
لطفا اگر می توانید مانند دکتر زیباکلام مطالبه گری کرده و انتقاد کنید، بکنید.
اگر نمی توانید، کسی مجبورتان نکرده.
در ضمن به یاد داشته باشید در هیچ جایی دنیا را صفر و صدی نبینید، در مورد مسائلی که شک دارید یقینی سخن نگویید، تصور نکنید نظر شما صحیح ترین و علمی ترین نظر است و نظر بقیه ایدئولوژیک و غیر علمی. و در یک کلام: مغالطه نکنید لطفا.


۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ خرداد ۹۳ ، ۱۷:۳۱
رامین مددلو
دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۳۹ ب.ظ

نامه دکتر صادق زیباکلام به آیت الله خاتمی

نکته:
همیشه گفته ام با اینکه با دکتر صادق زیباکلام مخالفم ولی از او خوشم می آید.


بسمه تعالی

محضر ارجمند حضرت آیت الله سید احمد خاتمی

عضوهیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران

با سلام و عرض احترام، حضرتعالی اخیرا در باب وضعیت فرهنگی کشور و تکلیف دینی دولت در قبال هدایت مردم مطالبی فرموده اید که مایل بودم توضیحاتی به استحضار برسانم. پیرامون وظیفه دولت در هدایت اجباری مردم به بهشت بنده هیچ اهلیتی برای اظهار نظرندارم. فقط مایل بودم از حضرتعالی و برخی آقایان دیگر از جمله حضرت آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه محترم مشهد که قائل به چنین تکلیفی برای دولت هستند استفتاء نمایم که آیا اساسا خداوند به پیامبر فقط وظیفه ابلاغ رسالت را محول کرده بوده و یا آنکه افزون بر ابلاغ رسالت، نبی اکرم(ص) وظیفه داشته تا هر طور که می شده مردم را به بهشت هم هدایت نماید؟ همانطور که عرض کردم بنده آگاهی در این فقره نداشته و بیشتر طرح سئوال نموده ام. اصل عرایضم در خصوص انتقادات جنابعالی و سایر منتقدین به عملکرد فرهنگی ده ماهه دولت آقای روحانی می باشد. شماری از ائمه محترم جمعه کشور بهمراه سایر منتقدین دولت یازدهم، دو ایراد بنیادی نسبت به عملکرد دولت در حوزه فرهنگ دارند. نخست آنکه مدعی اند که وضع حجاب و عفاف و فرهنگ از زمان به روی کار آمدن این دولت رو به انحطاط گذارده. سخن دوم شان آن است که مسبب این وضعیت دولت یازدهم و سیاست های فرهنگی آن از جمله عملکرد وزارت ارشاد بوده است.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۱ ۱۲ خرداد ۹۳ ، ۱۳:۳۹
رامین مددلو
پنجشنبه, ۸ خرداد ۱۳۹۳، ۰۲:۱۹ ب.ظ

یک پیشنهاد ساده

چند روز پیش گفت و گویی با یک خوشنویش همشهری را خواندم. اگر از گلایه های به حقش بگذریم، پیشنهادی داد که نه هزینه ای دارد و نه زحمتی.

و آن این بود که مسئولین محترم به جای هدیه دادن پتو و کیف و غیره در مراسم های گوناگون، بیایند و تجسمات عینی هنر شهر را هدیه دهند.

بیایید روی این پیشنهاد با هم صحبت کنیم. در دورانی نه چندان دور، ارتباطات میان شهرها چندان ساده نبود. این امر موجب شکل گیری جوامعی کوچک با ویژگی های خاص خود شده بود. البته چارچوب کلی این جوامع از مصالح یکسانی ساخته شده بود ولی در  شیوه معماری آنها تفاوت وجود داشت. این تفاوت به همراه تفاوت مادی محل قرارگیری این جوامع، موجب شکل گیری شاخصه شده بود. این شاخصه ها هنوز هم وجود دارند ولی سرعت و کیفیت ارتباطات سبب کاهش خاص بودن آنها شده است. به این نحو که شهرها که زمانی جوامعی متفاوت با یکدیگر بودند، به سرعت در حال شبیه شدن به هم هستند و این شباهت نه تنها در چهره شهرها (تمدن)، بلکه در مناسبات اجتماعی شهرها (فرهنگ) نیز دیده می شود.

اینکه شبیه شدن و در نهایت یکی شدن خوب است یا بد، در حد این مطلب نیست، ولی می توان اجمالاً به این اشاره کرد که این شبیه شدن در حال حاضر نه از گزینش خوبی های هر جامعه و ساخت جامعه الگو، بلکه با سلطه شیوه زیست یک جامعه موجود با تمامی نقایصش است. در این تغییر، امری نیکوتر در انتظارمان نیست. باید تا می توانیم تغییر را آنگونه که می خواهیم تغییر دهیم. یکی از راههای این امر، نگه داشت ویژگی های مثبت جامعه در حال مرگمان است.

یکی از راههای این نگه داشت همین تجسمات عینی فرهنگمان است، از خوشنویسی و نقاشی گرفته تا افسانه های شب های سرد زمستانمان. و شعرمان، از عاشقانه های وفا تا دلتنگی های واقف.

هدیه دادن اینها، یعنی فریاد زدن زنده بودن یک هویت، نه هویتی موهوم بر اساس خون، بل هویتی که هست و ریشه در فکر دارد و مرز نمی شناسد.

هدیه دادن اینها یعنی به یاد آوردن فرهنگی که در پی ساخت تمدن است، روحی که در پی برگزیدن جسم است نه جسمی که در پی اسیر کردن روحی است.

با هدیه دادن هنر شهرمان به یکدیگر یادآوری کنیم که فرزند این خاک هستیم نه فرزند ناکجاآباد و به رفقای غریبه مان بگوییم یک فرهنگ الهی هنوز زنده است و نفس می کشد.

و نه فقط وظیفه مسئولین موقت شهر، بلکه وظیفه همه آدم های همیشگی شهر است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۸ خرداد ۹۳ ، ۱۴:۱۹
رامین مددلو
پنجشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۳۹ ب.ظ

رتبه سایت های شهر خوی

شکر خدا شهرمان خوی در فضای مجازی سایت و وبلاگ کم ندارد. امروز صبح نشستم و سایت ها و بلاگ های همشریانمان را یک بررسی کوتاه کردم. نتیجه اش همینی شد که در پایین می بینید. واقع امر هدفم این بود که ببینیم کدام سایت و وبلاگ خویی وجهه بهتری دارند. نتایج را بر مبنای رتبه الکسای هر سایت و وبلاگ مرتب کرده ام. اما پیش از دیدن نتایج دو توضیح ضروری می نماید:

پیچ رنک گوگل:

پیچ رنک گوگل بر اساس میزان لینک هایی که در دیگر سایت ها به سایت یا وبلاگ شما داده شده عمل می کند. در این میان دو امر مهم است: تعداد لینک ها به سایت شما، ارزش و کیفیت سایت های لینک دهنده. این پیچ رنک یک عدد بین صفر تا 10 است که هر سه ماه یکبار گوگل نتایج آن را منتشر می کند.

رتبه سایت الکسا:

الکسا بر اساس تعداد بازدیدکنندگان یک سایت، سایت ها را رتبه بندی می کنند. البته آمار خود را از طریق کاربرانی به دست می آورد که تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده اند. یعنی جامعه جمع آوری داده های الکسا، بخش کوچکی از کل کاربران اینترنت هستند. در نتیجه رتبه های آن دقیق نیست. حتی می توان در مورد ایران که بسیاری از کاربران این تولبار را نصب نکرده اند گفت که اصلاً دقیق نیست. با این حال، فعلا رتبه بندی سایت الکسا در ایران معیار قرار گرفته است.

 

سایت ها و وبلاگ های خبری خوی

سایت خبری آذرنگاه: http://azarnegah.ir
رتبه در ایران: 14,406
پیچ رنک گوگل: یک


سایت خبری خوی نیوز:  http://www.khoynews.ir
رتبه در ایران:21,057
پیچ رنک گوگل: صفر


سایت خبری خوی آنلاین: http://khoyonline.com
رتبه در ایران: 27,614
پیچ رنک گوگل: دو

وبلاگ کافه خبر خوی:http://khoy91.blogfa.com
رتبه در ایران: 30,506
پیچ رنک گوگل: یک


وبلاگ خوی استار: http://sina-hibye1.blogfa.com
رتبه در ایران: 38,240
پیچ رنک گوگل: یک


وبلاگ خبرنگاران خوی: http://khoypress.blogfa.com
رتبه در ایران: 44,995
پیچ رنک گوگل: صفر


سایت خبری اورینیان:  http://xoy.ir
رتبه در ایران: 59,171  
پیچ رنک گوگل: یک


وبلاگ "سایت خبری خوی":  http://www.khoy86.blogfa.com
رتبه در ایران: 59,250
پیچ رنک گوگل: یک


وبلاگ هم اندیشه و مشارکت در توسعه خوی:  http://vatanimkhoy.blogfa.com
رتبه در ایران: 67,450
پیچ رنک گوگل: یک


وبلاگ خوی نگاه: http://khoynegah.blogfa.com  
رتبه در ایران: 85,005
پیچ رنک گوگل: یک


وبلاگ خبری شورای شهر:  http://shourakhoy.blogfa.com
رتبه در ایران: 94,471
پیچ رنک گوگل: صفر


وبلاگ پئره میز:  http://peramiz.blogfa.com
رتبه در ایران: 104,195 
پیچ رنک گوگل: صفر


وبلاگ اتاق خبر خوی: http://manshamskhoy.blogfa.com
رتبه در ایران: 110,283
پیچ رنک گوگل: صفر


وبلاگ عصر خوی:  http://asr-khoy.mihanblog.com
رتبه در ایران: 145,932
پیچ رنک گوگل: صفر


وبلاگ شمس خوی:  http://shamsniyakhoy.blogfa.com
رتبه در ایران: 155,733
پیچ رنک گوگل: صفر


وبلاگ خبری خوی سسی: http://xoysesi.blogfa.com
رتبه در ایران: 157,764
پیچ رنک گوگل: صفر


سایت ها و وبلاگ های غیر خبری:


وبلاگ سجاد چهره آرا: http://sch-shora4.mihanblog.com
رتبه در ایران: 58,901
پیچ رنک گوگل: صفر


سایت دکتر حسینی صدر:  http://www.profsadr.com
رتبه در ایران: 67,447 
پیچ رنک گوگل: دو


وبلاگ گروه بارانی ها:  http://barangroups.persianblog.ir
رتبه در ایران:  61,388
پیچ رنک گوگل: دو


وبلاگ شخصی مهندس فتحی: http://www.fathikhoy.blogfa.com
رتبه در ایران: 144,706  
پیچ رنک گوگل: صفر


وبلاگ از خوی تا خورشید: http://kermanshahi.blogfa.com
رتبه در ایران: 165,140
پیچ رنک گوگل: دو


وبلاگ صبح: http://www.sarir209.com
رتبه در ایران: 185,050
پیچ رنک گوگل: دو


وبلاگ مدیریت توسعه:  http://asmir.blogfa.com
رتبه در ایران: 193,865
پیچ رنک گوگل: دو


پ.ن:
1- اینها، سایت ها و وبلاگ هایی هستند که بنده گاهی اوقات به آنها سر می زنم. همه سایت ها و وبلاگ های خوی نیستند. اگر جای سایتی را خالی دیدید خبر دهید.
2- رفقای همشهری این تن بمیرد محتوای خوب تولید کنیم و از کپی برداری دست بکشیم!

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ خرداد ۹۳ ، ۱۲:۳۹
رامین مددلو