مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

نوشته های رامین مددلو در فضای مجازی

مردی شبیه عکسهایش

بسم الله
نوشته های رامین مددلو. اهل شهر خوی
فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام/ دانشجوی دکتری دانشگاه مفید قم رشته علوم سیاسی/ پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه
بایگانی
آخرین نظرات

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

دوشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۰۳:۴۹ ب.ظ

قیام ها و نهضت های ایستادگی در برابر ظلم


اگر به گذشته خود نگاه کنیم، وقایعی را مشاهده خواهیم کرد که در حکم سازنده هویت امروز ما بوده اند. تعدادی از این وقایع را می توان در مجموعه ای با عنوان "قیام ها و نهضت های ایستادگی در برابر ظلم" گنجاند. در این وقایع ما شاهد چند عنصر خاص هستیم:

الف) تمسک به اسلام و مفاهیم آن

ب) راهبری مردم توسط اشخاصی که رنگ و بوی اسلامی داشتند

ج) اتحاد میان اقشار مختلف مردم

د) برجسته شدن مفاهیم عدالت و ظلم در عرصه اجتماعی

ه) گذر از منافع شخصی و توجه به مصالح اجتماعی


بر اساس این عناصر، می توانیم بگوییم در هر جنبش ما شاهد یک سه ضلعی بودیم:

1-       مکتب 

2-      مردم

3-      رهبر

در توضیح مکتب باید گفت که منظورمان از مکتب، چارچوبی است که جنبش در فضای درون آن شکل می گیرد و مردم و رهبر را به یکدیگر متصل می کند. میان مردم وحدت رویه و هدف مشترک ایجاد می کند و ارزش ها را (منظورمان از ارزش، اموری هستند که باید باشند، بر این اساس ارزش، مفاهیم گسترده ای را دربر می گیرد که البته به علت مغفول شدن برخی از آنها و نیز به دلیل شرایط زمانی و مکانی تعدادی از این مفاهیم برجسته تر می شوند) شکل می دهند. به عبارت دیگر جنبش در درون فضای ایجاد شده توسط مکتب تنفس می کند.

خود مکتب باید با قوانین الهی یا همان سنت های الهی تطابق داشته باشد. تنها مکتب، تاکید می کنم تنها مکتبی که با سنت الهی تطابق تامّ و تمام دارد مکتب اسلام است. حال اگر در یک قیام ایستادگی در برابر ظلم:

الف) مردم از مکتب اسلام رویگردان شوند

ب) رهبران جنبش از مکتب اسلام رویگردان شوند

ج) رهبران و یا مردم نخواهند تمامی چارچوب ها و مفاهیم مکتب اسلام را پیاده کنند

د) مکتب اسلام با دیگر مکاتب مخلوط گردد و یک مکتب التقاطی ایجاد گردد

ه) مکتبی دیگر جایگزین مکتب اسلام شود

آن قیام نمی تواند به هدف غایی خود برسد و حتی ممکن است تغییر جهت داده و دچار انحراف در روش و مسیر و هدف گردد.

دو مفهوم دیگری که لازم است در مورد آنها صحبت کنیم، مفاهیم عدالت و ظلم است. در اینجا برآن نیستیم که تعریفی دقیق از مفهوم عدالت ارائه دهیم، بلکه اجمالاً احساس مردم مسلمانی را که برآیند کلی اجتماع آنها یک جامعه اسلامی است در مورد عدالت و بی عدالتی مدنظر قرار می دهیم. یعنی چه زمانی مردم احساس بی عدالتی کرده اند و چه زمانی احساس کرده اند نظام سیاسی حاکم در جهت عدالت حرکت می کند. قبول دارم که چنین استفاده ای از عدالت، همچون تیغ دو لبه است ولی اتکای ما در این کاربرد، اطمینان به هدایت انسان و جامعه انسانی جویای حق توسط خداوند متعال است.

در مورد ظلم نیز بایست گفت، دو بعد داخلی و خارجی این مفهوم که استبداد و استعمار نامیده می شوند، هر دو در قیام های مورد بحث مورد اهمیت هستند. عدم توجه به یکی از این دو نیز سبب ناتمام ماندن قیام می گردید.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۵:۴۹
رامین مددلو
دوشنبه, ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۲، ۰۳:۴۴ ب.ظ

موسم احساس تکلیف ها

سلام کاندیدای انتخابات شورای شهرم. سخنی خودمانی با شما دارم.

اول: جامعه را از میان دنیای مجازی نجویید. فضای اینترنت فریبتان ندهد. اینترنت در شهر عزیزمان (درست ترش در همه شهرستان های مملکتمان که قربان صفای یک یکشان بروم) مخاطب خاص خود را دارد. مخاطب شما بسیار بسیار گسترده تر از این مخاطب خاص، با دغدغه هایی مهم تر و واقعی تر و تنه به تنه زندگی خورده تر است. آنها را بیشتر دریابید.


دوم: اینقدر توسعه توسعه نکنیم. نیازی نیست خود را عالم به آنچه که نمی دانیم بنمایانیم. شمای معلم و مدیری که یک عمر در فضای آموزشی شهرمان نفس کشیدید اگر سخن از  ارتقای آموزش عمومی شهرمان در همه جنبه هایش برانید، بسیار دلپذیرتر و واقعی تر و مردمی تر خواهید بود تا این که مثل نیمچه روشنفکران دوره مشروطه کلام روزنامه های قفقاز را تکرار کنید و ندانید که توسعه حکم یک دوراهی را دارد با یک راه به تعالی و یک راه به سقوط.


سوم: شهر یعنی هم کوچه وزیری و اعتمادیه و هم شهانق پایین و جمشیدآباد. شهانق پایینی ها و جمشیدآبادی ها غیر رای دادن، نظاره گر خاموش کارهایمان هم خواهند بود. به هوش باشیم.


چهارم: شهر یعنی هم خیابان و ساختمان و هم مردمان. شهر جسم دارد و روح. مثل آقای هاشمی رفسنجانی نشویم که به قصد خدمت تیشه به ریشه روح می زد.


پ.ن:

"اشتباه می کنید! من زنده ام" چاپ و توزیع شد.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۵:۴۴
رامین مددلو